Yüz yüze eğitime bir hafta kala endişelendiren haber… Adım adım kaosa! « Tuhaf Gazete

18 Eylül 2020 - 23:20

Yüz yüze eğitime bir hafta kala endişelendiren haber… Adım adım kaosa!

Yüz yüze eğitime bir hafta kala endişelendiren haber… Adım adım kaosa!
Son Güncelleme :

14 Eylül 2020 - 9:02

1

18 milyona yakın öğrenci uzaktan eğitime EBA TV üzerinden yayımlanan derslerle 31 Ağustos’ta başladı. Uzaktan eğitimdeki sorunlar gün yüzüne çıkarken; yüz yüze eğitimin başlamasına bir hafta kala Konya’dan gelen haber endişeleri katladı. Konya’da Meram Dere Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Metin Avcı ve Meram Şehit Ahmet Senih Durum İlkokulu Müdürü Atilla Ayan, corona virüsü tedavisi gördükleri hastanede hayatlarını kaybetti.

2

ACI HABERİ DUYURDU Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük şunları yazdı: * Değerli müdürlerimizi kaybetmenin üzüntüsündeyiz. * Meram Dere Cumhuriyet İO müdürümüz Metin Avcı ve Meram Şehit Ahmet Senih Durum İO müdürümüz Atilla Ayan’a Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve camiamıza sabırlar diliyorum.

3

  UZAKTAN DA SORUNLU Corona virüsü tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimin başlaması ise evinde internet olmayan ve birden fazla çocuğu olan aileleri çaresiz bırakıyor. SÖZCÜ Gazetesi‘nin bugün manşetine taşıdığı garsonluk yaparak geçimini sağlayan bir baba kaosu gözler önüne serdi. Babanın ‘uzaktan eğitim’ ile ilgili mesajı şöyle:

4

* Garsonluk yapıyorum yemekhanede. Tekstil firmasının yemekhanesinde. Şimdi uzaktan eğitim başladı. Okuyan 3 tane ilköğretim öğrencisi çocuğum var. Hepsinin canlı ders görmesi gerekiyor. * Fakat evde ne internet ne de bilgisayar var. Nasıl ders alacak bu çocuklar, hiç bilmiyorum. Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim.

5

TEK TELEVİZYON 3 ÇOCUK Zor durumda olan babanın mesajını paylaşan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kurucusu Essum Aslan ise yetkililere, “Evde tek televizyon varsa, 3 çocuklu bir hanede nasıl EBA TV izlenecek?” diye sordu. Aslan, babanın durumuyla ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü: * Dersler dört gün boyunca online olacak. Evde birden fazla çocuk varsa eğitim aracı nasıl sağlanacak? İnterneti olmayan kişiler eğitime nasıl erişecek? Bunlar cevap bekleyen çok önemli sorular.

6

OKULLAR NASIL AÇILACAK Uzaktan eğitim modeli ile ders başı yapan öğrenciler için 21 Eylül’den itibaren yüz yüze eğitim başlıyor. Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.