“Bu bir oyun değil”: Corona virüsü salgınında gençlerin sayısı artıyor « Tuhaf Gazete

19 Eylül 2020 - 21:49

“Bu bir oyun değil”: Corona virüsü salgınında gençlerin sayısı artıyor

“Bu bir oyun değil”: Corona virüsü salgınında gençlerin sayısı artıyor
Son Güncelleme :

09 Eylül 2020 - 16:36

1

2019 yılının sonunda Çin’de ortaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra küresel bir pandemi halini alan corona virüsünde vaka ve ölüm sayısı hızla artarken özellikle Avrupa’da vaka sayısındaki yaş aralığı düşüyor… Başta İspanya, Fransa, İtalya, İrlanda ve Almanya olmak üzere birçok ülkede vaka sayılarında yaş ortalaması düştü.

2

İSPANYA Pazartesi günü Batı Avrupa’da 500 bin vakaya ulaşan ilk ülke olan İspanya’da gençler arasındaki vaka oranı son dönemde ciddi bir artış gösterdi. Resmi verilere göre yeni vakaların yüzde 25’inin 15-29 yaş aralığında olduğu belirtilirken yeni vakaların yüzde 71’inin 15-59 yaş aralığında olduğu kaydedildi.

3

FRANSA Fransa’da 1 Eylül haftasını da kapsayan süreç içerisinde yetkililer gençler arasında virüsün aşırı hızlı ve yoğun bir şekilde yayıldığını açıkladı. Yetkililer, “Gençler ve yetişkinler korunmak için yeterli önlemleri almıyor” dedi. 0-14 yaş aralığında önceki haftaya göre yüzde 44’lük bir artış yaşandığı görülürken 15-44 yaş aralığında da önceki haftaya göre yüzde 33’lük bir artış tespit edildi. Fransa’da kamuoyu ile paylaşılan resmi verilere göre 45-64 yaş aralığında vaka artışı yüzde 30 seviyesinde seyrederken, 75 yaşın üzerindekilerde bu oranın yüzde 36 olduğu belirtildi.

4

İRLANDA İrlanda’da özellikle 15-24 yaş arasındaki kesimin corona virüsünü diğer yaş gruplarındakilere göre daha çok bulaştırdığı açıklanırken, Sağlık Bakanı Yardımcısı Ronan Glynn, “Özellikle Dublin ve Limerick’teki artıştan endişe ediyoruz. Son dönemde vaka oranı hızla arttı” dedi. Kuzey İrlanda’nın eski sağlık bakanlarından Jim Wells, gençlerin sebep olacağı ikinci bir corona virüsü dalgasının başlayabileceğini duyurdu. BBC’ye konuşan Wells, “Bu mesajı iyi dinleyin. 18 ile 30 yaş arasında olmanız demek taşıyıcı olamayacağınız anlamına gelmez” ifadesini kullandı.

5

İTALYA Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da sağlık bakanı Roberto Speranza açıklamalarda bulundu. Speranza, corona virüsü bulaşan insanların yaş oranı son 30 günde 32’ye gerilediğini söyledi. Speranza, “Son aylarda çok büyük bedel ödediler, okullara üniversitelere gitmediler. Biz onlardan bize yardım etmelerini ve bu virüsle mücadele etmelerini istiyoruz. Fakat onlar bu hastalığı kendi ebeveynlerine ve dedelerine ve büyükannelerine bulaştırabilir. Dolayısıyla genç İtalyanlardan maske takmalarını ve 1 metrelik sosyal mesafeyi korumalarını istiyoruz” dedi.