Efsanenin yerine geçecek olan XB-1’e sayılı günler kaldı « Tuhaf Gazete

23 Eylül 2020 - 16:06

Efsanenin yerine geçecek olan XB-1’e sayılı günler kaldı

Ses hızını aşabilen Concorde’un yerine geçecek olan XB-1 isimli yolcu uçağının tanıtımına sayılı günler kaldı. İşte süpersonik yolcu uçağı XB-1’in tüm özellikleri.

Efsanenin yerine geçecek olan XB-1’e sayılı günler kaldı
Son Güncelleme :

09 Eylül 2020 - 15:45

İlk uçuşunu 1969 yılında gerçekleştiren Concorde, İngiliz ve Fransız ortaklığıyla üretilmişti. Sesten hızlı uçabilen süpersonik yolcu uçağı yaşanan talihsiz kazalar nedeniyle kullanımdan kaldırılmıştı.  Bu uçağın yerini yeni XB-1’in alması bekleniyor.

Uzun zamandır geliştirilen proje sonunda gerçekleşiyor. 2000 yılında yaşanan kazanın ardından piyasadan çekilen efsanevi Concorde uçağının yerine geçecek olan XB-1 uçağı önümüzdeki ay resmen tanıtılacak.

7 EKİM’DE TANITILACAK

ABD havacılık şirketi Boom Supersonic, 17 yıl aranın ardından üretilen ilk süpersonik uçak prototipi XB-1’in 7 Ekim’de tanıtılacağını, test uçuşlarına da 2021’de başlayacağını duyurdu.

Boom Supersonic’in inşa etmeyi planladığı XB-1 süpersonik yolcu uçağı 55 yolcu kapasitesine sahip olacak.

Ayrıca yeni süpersonik jetin hızı saatte 2 bin 300 kilometreye ulaşabilecek. Bu rakam ses hızının neredeyse iki katı.

İLK TİCARİ UÇUŞ 2030’DA

Boom, 2030 yılı başlarında yeni uçağın ticari uçuşlar için hazır olacağını ve Virgin Atlantic ile Japan Airines havayollarının ön sipariş verdiklerini açıklamıştı.

CONCORDE’A NE OLDU?

25 Temmuz 2000 tarihinde Air France’a ait Concorde uçağı, New York seferi için Paris’in Charles de Gaulle havalanından kalktıktan yaklaşık 2 dakika sonra Val d’Oise bölgesinde bir otelin üzerine düşmüştü.

Kaza sonucu otelde bulunan 4 kişi ve uçaktaki çoğunluğu Alman 109 kişi hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından Concorde uçakları seferden tamamen kaldırılmıştı.