Sabiha Gökçen Havalimanında kuru yemiş paketlerine gizlenen uyuşturucu, Gümrük Muhafaza ekiplerini geçemedi « Tuhaf Gazete

23 Eylül 2020 - 18:04

Sabiha Gökçen Havalimanında kuru yemiş paketlerine gizlenen uyuşturucu, Gümrük Muhafaza ekiplerini geçemedi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında gerçekleştirilen operasyonda, yabancı uyruklu bir kadının valizinde 3 kilogram kokain ele geçirildi.

Sabiha Gökçen Havalimanında kuru yemiş paketlerine gizlenen uyuşturucu, Gümrük Muhafaza ekiplerini geçemedi
Son Güncelleme :

09 Eylül 2020 - 15:36

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce uluslararası kaynaklardan edinilen ve “İstanbul’a bir kurye ile havayolu kullanılarak uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı” bilgisi üzerine Ankara’da titiz bir çalışma yürütüldü. Bakanlık kullanımındaki bilgi sistemleri üzerinden İstanbul’a gelecek uçaklar risk analizine tabi tutuldu. Yapılan çalışma neticesinde şüpheli yolcu belirlenerek, konuya ilişkin edinilen bilgiler İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile paylaşıldı.Kuru yemiş paketlerine gizlemişİstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında şüpheli yolcuyu taşıyan uçağın alana inişi ile birlikte Gümrük Muhafaza ekipleri harekete geçti. Uçakta bulunan yolcu valizleri-ray cihazından geçirilerek narkotik dedektör köpekler ile de kontrol edildi. Söz konusu bagajda olağan dışı yoğunluğa rastlanması ve dedektör köpeklerin de bagaja tepki vermesi üzerine, açılarak aranan bagajda karışık kuru yemiş paketleri içerisinde sıkıştırılarak küçük parçalara bölünen madde tespit edildi. İlk görüşte paketlerin içerisindeki kuru yemişten ayrılması neredeyse imkansız olan maddelerden alınan numunenin uyuşturucu test cihazı ile yapılan analizinde kokain cinsi uyuşturucu olduğu belirlendi.